Może to są więzi, które nigdy nie ulegną zerwaniu? /Refleksja matki adopcyjnej/

Poniższy tekst pierwotnie ukazał się we wstępie do polskiego wydania książki włoskiego psychoterapeuty Antonio D’Andrea noszącej tytuł: „Czas oczekiwania. Jak przeżywają oczekiwanie na adopcję: dziecko, para małżeńska, profesjonaliści”.
Jest to refleksja mamy adopcyjnej, jej spojrzenie z perspektywy wielu lat po adopcji, gdy dzieci już dorosły.

Tekst ten, zamieszczony w drugim polskim wydaniu książki, bezpośrednio poprzedzał opowiadanie „Martyna i Konstruktor Mostów”, które stanowi pierwszą, beletrystyczną część pięknej książki Antonio D’Andrea, przeznaczonej zarówno dla rodziców adopcyjnych, kandydatów na rodziny adopcyjne jak i dla profesjonalistów.

Książkę wydała poznańska Fundacja Przyjaciele Martynki

Czytaj dalej Może to są więzi, które nigdy nie ulegną zerwaniu? /Refleksja matki adopcyjnej/

Czytaj dalej →

Wystawa „JESTEM RODZICEM” : FOTO/podsumowanie

W dniu 5 grudnia odbył się w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki 36/38 uroczysty WERNISAŻ wystawy  pt. Jestem rodzicem. 


Wystawa to zwieńczenie projektu Więzi odNowa – Powrót, realizowanego przez Fundację Zielone Wzgórze w partnerstwie z Uniwersytetem Łódzkim, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Współorganizatorem wystawy była Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego.  Czytaj dalej Wystawa „JESTEM RODZICEM” : FOTO/podsumowanie

Czytaj dalej → Czytaj dalej → Czytaj dalej →

Zajęcia DOGOterapeutyczne dla rodzin / w projekcie Więzi odNowa – Powrót/. Fotorelacja.

W projekcie Więzi odNowa – Powrót odbyły się dwa cykle zajęć dogoterapeutycznych dla rodzin, każdy cykl po sześć jednogodzinnych spotkań cotygodniowych.

Jeden cykl adresowany był do rodzin z młodszymi dziećmi (trzy rodziny), w drugim wzięły udział cztery rodziny z dziećmi już nastoletnimi.

Czytaj dalej Zajęcia DOGOterapeutyczne dla rodzin / w projekcie Więzi odNowa – Powrót/. Fotorelacja.

Czytaj dalej →

Wszystko między nami dwiema – teraz bliskie jest ideału… /Rozmowa z matką. Wywiad 5./

Czy poświęcasz się dla swojego dziecka?

Uważam, że wzór matki poświęcającej się dla swego dziecka to szkodliwy stereotyp. Bardzo obciążający, bardzo wyczerpujący dla matki. Jasne, że czasami trzeba, nie da się inaczej, no bo dziecko sobie nie poradzi samo. Ale musi być w tym jakieś miejsce na dbanie o siebie. By rodzic mógł dawać i wspierać, to musi mieć część swoich potrzeb spełnionych. A z drugiej strony dziecko uczy się też pewnych zachowań społecznych, empatii. Tego, że inna osoba też ma potrzeby, które pragnie zaspokoić. Dziecko przecież nie wie, że inni mają potrzeby, uczy się przez obserwację.

Czytaj dalej Wszystko między nami dwiema – teraz bliskie jest ideału… /Rozmowa z matką. Wywiad 5./

Czytaj dalej →

Zajęcia i spotkania dla rodzin w projekcie Więzi odNowa – POWRÓT. Podsumowanie.

W realizowanym przez Fundację Zielone Wzgórze w 2019 roku projekcie Więzi odNowa – POWRÓT odbyło się pięć cykli zajęć skierowanych do rodzin chcących umacniać lub odbudowywać relacje.
W każdym pojedynczym spotkaniu danego cyklu brały udział dwie lub więcej rodzin.

W siedzibie Fundacji odbywały się też spotkania dla pojedynczych rodzin zdezintegrowanych przez umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej.

Czytaj dalej Zajęcia i spotkania dla rodzin w projekcie Więzi odNowa – POWRÓT. Podsumowanie.

Czytaj dalej →

Może jednak dam radę? Nie dowiem się jak nie spróbuję… /Rozmowa z matką. Wywiad 4./

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z mamą, która wiosną 2019 roku odzyskała swoich troje dzieci, po ich trzyipółletnim pobycie w domu dziecka.
Rodzina brała udział w projektach:  Więzi odNowa oraz Więzi odNowa – Powrót, realizowanych przez Fundację Zielone Wzgórze w latach 2016-2019. Projekty były dofinansowane ze środków Programu FIO i miały na celu wsparcie rodzin w kryzysie i pomoc w reintegracji rodzin.
Wywiad został przeprowadzony dwa miesiące przed ostatecznym powrotem dzieci do domu

Czytaj dalej Może jednak dam radę? Nie dowiem się jak nie spróbuję… /Rozmowa z matką. Wywiad 4./

Czytaj dalej →

Więzi odNowa-Powrót: cztery spotkania edukacyjne. Podsumowanie.

W ramach naszego projektu w ciągu całego roku organizowaliśmy w przestrzeni publicznej otwarte, trzygodzinne spotkania edukacyjne. Spotkań tych było cztery. Każde z nich odbyło się w innym miejscu, zaadresowane też było do nieco innej grupy odbiorców.  
Przybliżaliśmy problematykę trudnego rodzicielstwa oraz zagrożonych więzi rodzinnych
i uświadamialiśmy uczestnikom istotne kwestie dotyczące relacji, rodziny oraz postrzegania zjawisk zerwanych więzi i wychowania jednostki poza rodziną biologiczną.
Pokazywaliśmy tematykę reintegracji rodziny w szerszym kontekście i z różnych punktów widzenia. Na większości spotkań można było kupić naszą książkę Więzi odNowa,  rozdawaliśmy też bezpłatne materiały  promocyjne i informacyjno-edukacyjne.

Czytaj dalej Więzi odNowa-Powrót: cztery spotkania edukacyjne. Podsumowanie.

Czytaj dalej →

Pierwsze nasze spotkanie to było patrzenie na siebie… /Rozmowa z matką. Wywiad 3./

– Magdo, rozmawiałyśmy w 2017 roku, ponad dwa lata temu…. Wywiad z Tobą znalazł się w naszej książce Więzi odNowa. Wtedy Twoja najstarsza córka była jeszcze (tu fragment tamtego wywiadu):

… w rodzinie zastępczej, sto osiemdziesiąt kilometrów stąd.

Mamy możliwość spotykania się raz w miesiącu. Teraz nam w końcu pozwolili iść do restauracji bez asysty. Do tej pory, od roku, spotkania odbywały się w obecności psychologa i rodziny zastępczej. A teraz, już zrozumieli, że dziecka nie porwę… Kontakt nawiązałyśmy rok temu. Po ośmiu latach niewidzenia…

– Jak to się stało, że córka znalazła się w rodzinie zastępczej?
Przez to, że wylądowałam w zakładzie karnym….

Czytaj dalej Pierwsze nasze spotkanie to było patrzenie na siebie… /Rozmowa z matką. Wywiad 3./

Czytaj dalej →