Wystawa „JESTEM RODZICEM”

W dniu 5 grudnia odbył się w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki 36/38 uroczysty WERNISAŻ wystawy  pt. Jestem rodzicem. 


Wystawa to zwieńczenie projektu Więzi odNowa – Powrót, realizowanego przez Fundację Zielone Wzgórze w partnerstwie z Uniwersytetem Łódzkim, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Współorganizatorem wystawy była Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego. 


Koncepcja i scenariusz wystawy – Matylda Borczyńska, Ewa Chalczyńska
Wywiady narracyjne – Matylda Borczyńska, Ewa Chalczyńska
Fotografie – Matylda Borczyńska
Projekt graficzny katalogu – Barbara Olejarczyk
Organizacja wystawy – Dorota Rałowiec-Woźniak
Kierownictwo projektu Więzi odNowa-Powrót – Anna Guzek


Wernisaż rozpoczął się PRELEKCJĄ dotyczącą tematyki Projektu.

W ramach Projektu powstał  FILM DOKUMENTALNY  pt. „Więzi odNowa”. Jest to opowieść o losach trzech matek, których dzieci w pewnym momencie znalazły się poza rodziną.

Dla gości wernisażu został przygotowany słodki poczęstunek. Do zwiedzania wystawy dołączali się sukcesywnie czytelnicy – studenci oraz inne osoby przebywające w tym czasie w gmachu Biblioteki. Wszyscy dostawali katalogi oraz rozmawiali z organizatorkami i wolontariuszkami, a także z bohaterkami wystawy i ich rodzinami. Zwiastun filmu >>


Przestrzeń holu Bibliotece UŁ tworzyła niezwykle ciekawa scenerią dla fotogramów.

Zachęcaliśmy gości do wpisywania się do księgi pamiątkowej. W trakcie wydarzenia wszystkim uczestnikom zostały rozdane specjalnie przygotowane gadżety reklamowe. Dzieci natomiast miały dodatkowa atrakcję: dwa komplety dużych puzzli przedstawiających działania Fundacji (arteterapię i dogoterapię).


Na wystawie znalazły się wybrane zdjęcia z fotograficznych sesji portretowych i fragmenty wywiadów narracyjnych przeprowadzonych z uczestnikami Projektu.


Autorki wystawy za pośrednictwem obrazu i słowa zwracały uwagę na funkcjonujące społecznie, krzywdzące stereotypy odnoszące się do rodzicielstwa.

Oto fragment z opisu wystawy:
Zapraszamy do wewnętrznego świata:
– Wioli, której udało się, po ponad dwóch latach niezwykle trudnej walki, odzyskać syna. Oboje rozwijają teraz wzajemne relacje oparte na uważnym słuchaniu i zrozumieniu drugiej strony;
– Kasi, która bardzo chciała dzielić ze swymi dziećmi każdą chwilę codzienności.
Nareszcie jest to możliwe – dzieci po ponad trzech latach wróciły do domu, do kochającej mamy;
– Joli, dla której każda chwila spędzona z dziećmi jest cenna. Kocha je bardzo i nieprzerwanie utrzymuje z nimi regularny kontakt.
– Iwony, będącej od dwóch lat szczęśliwą mamą – dzięki swojej determinacji i osiągnięciom nowoczesnej medycyny;
– Magdy, która odzyskała córkę po jedenastu latach rozłąki. Walczyła o nią nieustępliwie z ogromną miłością.

Wystawę można było zwiedzać od 6 grudnia 2019 r do 10 stycznia 2020 r., kiedy to odbył się uroczysty FINISAŻ wystawy, również – jak wernisaż – z pokazem filmu Więzi odNowa.
W połowie stycznia wystawa powędrowała do Stowarzyszenia KAMIENICA 56 (przy ul. Sienkiewicza 61, wejście od pasażu Schillera). Można ją było oglądać do końca lutego,  w godzinach otwarcia stowarzyszenia.

W gościnnych murach Kamienicy nasze zdjęcia i towarzyszące im cytaty – fragmenty z wywiadów – znalazły ciekawe otoczenie. Fotogramy zostały wyeksponowane inaczej niż w Bibliotece, bardziej kameralnie i w sposób bardziej skondensowany.

 

Dnia  7 lutego odbył się  w Stowarzyszeniu KAMIENICA 56, towarzyszący wystawie pokaz filmu Więzi odNowa. Oto najmłodszy uczestnik wydarzenia:

Na pokazie filmu były obecne trenerki naszej Fundacji, uczestnicy projektu Więzi odNowa – Powrót , wolontariusze i sympatycy Zielonego Wzgórza, zaprzyjaźnieni z nami członkowie Domu na Osiedlu, którego galeria Odlot znajduje się po sąsiedzku z Kamienicą 56. Przyjechały też specjalnie na wystawę i film osoby z innych województw: z zachodniopomorskiego, z Warszawy oraz z Ciechocinka.

Dodaj komentarz