Projekt Więzi odNowa: podsumowanie działań w 2017 roku

Zakończyliśmy wszystkie cykle dla uczestników dwuletniego projektu Więzi odNowa.

W 2017 r przeprowadziliśmy 3 cykle psychoedukacyjne dla rodziców i opiekunów (treningi: komunikacji oraz kompetencji rodzicielskich i wychowawczych) a także: cykl 7 warsztatów arteterapeutycznych dla matek, cykle dla rodzin:  dogoterapeutyczny (12 spotkań) i fotograficzny (7 spotkań) oraz cykl 8 rodzinnych spotkań w grupie twórczo-rozwojowej

Kontynuowaliśmy też cykle z poprzedniego roku: zajęcia terapeutyczne dla rodzin z małymi dziećmi (20 zajęć cotygodniowych) oraz 2 cykle socjoterapii: dla dzieci i dla młodzieży (również po 20 spotkań)

Oto migawki z zajęć w 2017 roku

 

Arteterapia dla matek

Warsztaty dogoterapeutyczne dla rodzin

Warsztaty fotograficzne dla rodzin

Socjoterapia dla dzieci

Zajęcia terapeutyczne z udziałem psa dla opiekunów wraz z dziećmi

Socjoterapia dla młodzieży

Grupa twórczo-rozwojowa

Wydanie książki pt Więzi odNowa

 

Czytaj dalej →

Grupa twórczo-rozwojowa: VIII spotkanie

IMG_3639

PAŹDZIERNIK – 2017 r.
Tajemniczy nastrój towarzyszył naszym zajęciom kulinarnym, które były ostatnim spotkaniem w tym cyklu warsztatowym…

Warsztaty kulinarne były ostatnimi zajęciami w naszym cyklu dla rodzin.

Przynieśliśmy ulubione warzywa i owoce, z których skomponowaliśmy wspólny posiłek.

Jesień pomogła nam zbudować niezwykły nastrój spotkania ponieważ…

nastąpiła całodobowa awaria prądu…  I w związku z tym pracowaliśmy, ucztowaliśmy i oglądaliśmy pokaz zdjęć z całego cyklu w cieple kominka i w blasku niecodziennego oświetlenia.

Wspominaliśmy nasze spotkania… Cykl zaczął się w maju, w pełni wiosny…

Każde spotkanie było inne, wyjątkowe, niepowtarzalne. Każdy z uczestników przywoływał inne doświadczenia, pamiętał inne szczegóły,  na co innego zwracał uwagę…

Czytaj dalej →

Grupa twórczo-rozwojowa: VII spotkanie

21430181_739374389568948_8515945284826046171_n

WRZESIEŃ – 2017 r.
Tematem naszego przedostatniego spotkania było pudełko. Techniką pracy – recykling, czyli drugie życie przedmiotów.

Pudełko zamyka w sobie fragment przestrzeni. By coś ochronić, ukryć, przechować…

 

Pudełka bywają malutkie i duże, czasem ogromne… kolorowe, tęczowe, matowe i błyszczące… szarobure, przezroczyste, śnieżnobiałe i czarne jak sadza…
Zrobione mogą być z papieru lub blachy, drewna lub plastiku a nawet ze szkła.

Wszystkie dzieci wiedzą, że pudełka mogą być zwykłe i zaczarowane.
Co można zrobić z pudełkiem, gdy jest już puste?
Można zniszczyć i wyrzucić…  Albo można je zachować… I potem nadać mu inne znaczenie, obdarzyć drugim życiem, zrobić z pudełka coś zupełnie nowego…

 

Czytaj dalej →

Grupa twórczo-rozwojowa: VI spotkanie

IMG_2034

SIERPIEŃ – 2017 r.
Kolory mojego szczęścia. Przyjrzyjmy się jakie są. Co można z nimi zrobić? Jaki obraz stworzyć? Uczucia, emocje mają wiele barw. To całe spektrum kolorów. Opowiedz nam swoją historię poprzez kolory. Pokaż swoje szczęście za pomocą barw…

Tym razem powstały obrazy – ale nie za pomocą pędzli i farb lecz wełny czesankowej, którą filcowaliśmy. Filcowanie, czyli spilśnianie to jedna z najstarszych metod tworzenia tkaniny.
Metody filcowania są dwie – na sucho oraz na mokro. Wybraliśmy technikę filcowania na mokro – za pomocą ciepłej wody i mydła. Każda rodzina najpierw zrobiła projekt, którym inspirowała się tworząc swoje rękodzieło. Była refleksja, zabawa i współpraca. Każdy zespół stworzył pracę – obraz namalowany pasmami kolorowej wełny…

Czytaj dalej →

Grupa twórczo-rozwojowa: V spotkanie

IMG_2000

LIPIEC – 2017 r.
Było to spotkanie z gliną a także z sobą nawzajem. Na zajęciach powstały miski o pierwotnym, surowym kształcie, przypominające nieco naczynia prehistoryczne. Forma miski jest taką formą, która działa kojąco, uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa…  

„Miski pojawiły się wraz z ludzkimi relacjami – czarki, kielichy, misy, miseczki. Pojemnik, który przerwał niekończące się przelewanie, chroni przed rozproszeniem, zatrzymuje wyciek, stabilizuje płyn nieuchronnie skazany na rozproszenie i zgubę. Nie jest statyczna, odwraca się, opróżnia, daje się dłoniom nieść do ust, daje się przenosić. Nie ma co mówić, można czuć do miski zaufanie, natychmiast uchwytnej, mającej rozmiar dłoni i pojemność żołądka. Miseczka jest najbardziej matczynym, najbardziej kojącym spośród przedmiotów, pozbawionym zagrożeń, idealnie łagodna, wcześniejsza niż wszelkie konflikty i podziały. To dlatego w miseczce jest coś, co wydaje się wieczne”.

Fragment z książki „51 zabaw z rzeczami”

Czytaj dalej →

Grupa twórczo-rozwojowa: IV spotkanie

DSC_0816

27 CZERWCA 2017 r.
Tym razem wkroczyły wielkie gabaryty. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie zmierzyć się z…krzesłem. Na szczęście dzięki współpracy w rodzinach wyszli z tego zwycięsko i ze znakomitym efektem w postaci mebla ozdobionego metodą decoupage.

Czytaj dalej →

Grupa twórczo-rozwojowa: III spotkanie

IMG_1142

13 CZERWCA 2017 r.
Ptaki najlepiej obserwować o tej porze roku. Poszukiwaliśmy ich siedlisk i słuchaliśmy głosów. Znaleźliśmy także w ogrodzie kilka kurzych jaj, które zniosły uciekinierki z pobliskiego kurnika. Wiedza uczestników na temat ptasich zwyczajów okazała się bardzo szeroka, a wyobraźnia posłużyła do stworzenia własnego gatunku ptaka – cudaka.

Czytaj dalej →

Grupa twórczo-rozwojowa: II spotkanie

IMG_1103

30 MAJA 2017 r.
Na drugich Warsztatach Grupy Twórczo – Rozwojowej rodzice z dziećmi szukali w ogrodzie roślin, by potem stworzyć wspólny bukiet.

Czytaj dalej →

Grupa twórczo-rozwojowa: I spotkanie

IMG_1083

16.MAJA 2017 r.
Rozpoczęliśmy spotkania Grupy Twórczo-Rozwojowej dla Rodzin; wspólnie rozświetliliśmy je lampionami wykonanymi metodą dekupażu.

Czytaj dalej →

Warsztat fotograficzny dla rodzin: „Łowcy skarbów”

18622798_1967374343497905_60998551_n

23 KWIETNIA 2017 r.
Na ostatnich w tym cyklu warsztatach szukaliśmy z aparatem skarbów. Najpierw każdy indywidualnie, by potem je wspólnie połączyć. Łączenie różnic, innych punktów widzenia jest ciekawe i kreatywne. Skarby warto łączyć, podwajają swoją wartość. Co jeszcze zyskujemy?

Czytaj dalej →