Więzi odNowa – POWRÓT. Zapraszamy do udziału w projekcie.

Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich otwieramy w roku 2019 nową
odsłonę działań w najważniejszym programie Fundacji Zielone Wzgórze Więzi odNowa.

Dlaczego POWRÓT?

Celem tegorocznego projektu jest zwiększenie szans na połączenie rodzin w kryzysie
dezintegracji. Chcemy, by nasze działania przyczyniły się do powrotu dzieci z pieczy
zastępczej do domów rodzinnych.

Poznajmy rodziców

W historii działań fundacji spotkaliśmy się z wieloma, bardzo trudnymi i niejednoznacznymi sytuacjami, które towarzyszą traumatycznemu wydarzeniu, jakim jest rozdzielenie dziecka od rodziny. Nabraliśmy przekonania, że w tej sferze potrzebna jest ogromna pokora, chęć poznania drugiego człowieka. Postawiliśmy sobie w tym roku szczególny cel: chcemy poznać rodziny biologiczne, które uległy rozbiciu. Chcemy poznać rodziców dzieci. W dyskusji publicznej perspektywa rodzica jest często pomijana. Stereotyp istniejący w świadomości społecznej to wizerunek nieodpowiedzialnego, słabego lub obojętnego człowieka, który nie potrafił lub nie chciał zaopiekować się własnym dzieckiem.

Celem naszej kampanii społecznej jest pokazanie świata z perspektywy człowieka,
którego rzeczywistość się rozpada, kiedy zabiera mu się dziecko. Jak do tego dochodzi? Co się wcześniej dzieje? Czy ktoś pomaga temu człowiekowi, żeby nie rozdzielono go z własnym dzieckiem?

Cały czas poszukujemy odpowiedzi na te pytania. Możemy je uzyskać tylko od ludzi, którzy
znaleźli się w tak trudnych sytuacjach. Jeśli oni o sobie nie opowiedzą, nie pokażą swojej
prawdy, świat nie będzie miał szansy jej zobaczyć. Kilkadziesiąt osób zaufało nam i opowiedziało swoje historie. Na łamach tego bloga oraz na naszym profilu na Facebooku będziemy snuć o nich opowieść. Serdecznie zapraszamy do śledzenia wpisów oraz zabrania głosu w rozmowie.

W ramach projektu, przez cały rok, zaplanowaliśmy prowadzenie różnorodnych form
wsparcia. Jeżeli jesteście rodziną z trudnościami więzi (np. tymczasowo rozdzieloną umieszczeniem dzieci w pieczy zastępczej) zapraszamy do udziału w:

– cyklach zajęć dla rodzin (z dogoterapią i rękodziełem),
– krótkoterminowej psychoterapii indywidualnej (dla dorosłych, młodzieży, dzieci),
– indywidualnych sesjach fotograficznych,
– wywiadach narracyjnych.

Organizujemy spotkania rodziców z ich dziećmi przebywającymi w pieczy zastępczej.
Pracowników i wolontariuszy z obszaru pomocy dziecku i rodzinie zapraszamy do
udziału w:

– treningu doskonalenia umiejętności wychowawczych,
– warsztatach rozwojowych z arteterapią.

W ciągu roku będziemy organizować spotkania edukacyjne w przestrzeni publicznej (z
prezentacjami, prelekcjami, mini-warsztatami twórczo-edukacyjnymi). Na koniec projektu przewidziana jest wystawa fotograficzna z wernisażem i katalogiem. W ramach projektu powstanie też reportaż filmowy.

Naszym partnerem w projekcie jest Uniwersytet Łódzki.

Szczegółowe informacje i zapisy:
tel.: 515 270 502
mail: fundacjazielonewzgorze@gmail.com
„Zielone Wzgórze” Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny
ul. Okólna 75, Łódź

Serdecznie zapraszamy do udziału/współpracy w ramach projektu.

7 thoughts on “Więzi odNowa – POWRÓT. Zapraszamy do udziału w projekcie.

  1. Dla rodziców adopcyjnych prowadzimy grupę wsparcia – 1 x w miesiącu. Prowadzimy też cykle zajęć/warsztatów terapeutycznych dla rodzin (w tym adopcyjnych i zastępczych). Treningi umiejętności rodzicielskich i wychowawczych 1 i 2 stopnia, w tym dla rodziców adopcyjnych organizujemy w ramach działalności odpłatnej – gdy zbierze się grupa 12 osób. Proszę śledzić naszą stronę – informacje ukazują się na bieżąco.

 1. Nie nikt nie pomaga, można prosić o pomoc ale i taknsie jej nie uzyska. Asystent kurator mops wszyscy mają czlowieka w 4 literach. Odbieraja dzieci i tyle. Odzyskać dziecko to lata piekła dla dziecka i rodzica można naprawić błędy ale to będzie za mało wciąż za mało. To walka z wiatrakami polskie prawo umie tylko zabierać oddać już nie!!!

  1. To co opisujesz – jest rzeczywiście WBREW PRAWU.
   Ale nie jesteś sam.
   Działajmy razem. Wspierajmy się.
   Ci co odzyskali już dzieci i ci co są dopiero w drodze.
   Spotykajmy się, rozmawiajmy. Wymiana doświadczeń i informacji to początek zmiany.

 2. Nie nikt nie pomaga, można prosić o pomoc ale i tak sie jej nie uzyska. Asystent kurator mops wszyscy mają czlowieka w 4 literach. Odbieraja dzieci i tyle. Odzyskać dziecko to lata piekła dla dziecka i rodzica można naprawić błędy ale to będzie za mało wciąż za mało. To walka z wiatrakami polskie prawo umie tylko zabierać oddać już nie!!! Myślisz sobie przecież zerwałem z nałogiem, przecież mam stabilne życie, dostaje dzieci na urlopowanie na 2-3 miesiące nikt nic do mnie nie ma, mam dobrą opinie i co z tego jakaś sędzia ma inne zdanie i nie odda. Co ci zostaje? Patrzeć jak twoje dziecko cierpi wracając do piekła jakim jest placówka jak tęskni prosi błaga byś coś zrobił a ty nie robisz nic dlaczego? Bo nie możesz bo jakaś sędzia miała akurat zły humor i odegrała sie na tobie na twoim dziecku. Pytasz wiec co możesz, jedyne co możesz to się nie poddawać! Walczyć i jesyne co mozesz obiecać to to ze się nie poddasz choć nie bedzie łatwo walcz

 3. Jedni marzą o wygranej w totka ja tylko o wygranej sprawie, nie chcę nic więcej tylko ich przy sobie!
  Czekam, wciąż czekam na decyzję sądu bardzo sie boję. W głowie milion myśli, czy sąd sie zgodzi? Czy będę mogła w końcu mieć je przy sobie?.
  Ten strach, ta bezradność, nie mogę nic mogę tylko czekać. Jak to boli, co przeżywa się wtedy wie tylko ten co to przeżył.

Dodaj komentarz