Najważniejsza jest więź. Wywiad z Anną Guzek.

Kiedy tworzy się więź? Jak można ją chronić? – na te pytania odpowiada prezes Fundacji Zielone Wzgórze Anna Guzek, w wywiadzie dla telewizji RetSat1.

 

Więź to jest to, co się tworzy od narodzenia, być może nawet wcześniej.

 

Dziecko wytwarza więź do najważniejszych osób w swoim życiu: do matki, ojca lub do osób, które ich zastępują. I to się dzieje w pierwszym roku życia.

 

Do końca pierwszego roku życiu więź jest lub nie jest zbudowana.

 

Na budowanie tej więzi wpływa przebieg ciąży; bardzo ważny jest poród. Zabieranie dziecka tuż po porodzie było na porządku dziennym w moim pokoleniu, nawet w pokoleniu moich dzieci. Do salki, gdzie było myte, szczepione, zawijane, itd. Teraz idziemy już w kierunku podobnym do pierwotnych kultur: dziecko po porodzie przytula się do matki i leży dwie godziny skóra do skóry. To jest pierwszy uchwytny moment budowania więzi.

 

 

 

 

Bardzo ważna jest także stałość opieki. Dzięki tej stałości dziecko wytworzy więź.

 

Stanie się tak wówczas, gdy  najbliższa osoba opiekująca się dzieckiem, czyli matka lub osoba ją zastępująca, będzie dyspozycyjna, będzie opiekować się dzieckiem. Jeśli opiekunów będzie więcej, np. zmieniające się pielęgniarki na oddziale preadopcyjnym, czy opiekunki w domu dziecka – więź się nie wytworzy. Muszą być stali opiekunowie. Badania wskazują, że liczba opiekunów, którą percypuje niemowlę to zaledwie 3 osoby. Jeżeli będzie 10 opiekunek, to możemy mówić już o braku stałej opieki.

 


Projekt „Więzi odNowa – POWRÓT” realizowany jest w partnerstwie z Uniwersytetem Łódzkim, dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dodaj komentarz